Turystów pieszych

Podróżników

Survivalowców

Rodzin z dziećmi

Narciarzy skiturowych i biegowych

Osób z niepełnosprawnościami

Osób morsujących na mokro i na sucho

“W 2021 r. w lawinie, która zeszła ze zboczy Kopy Kondrackiej, zginęła bliska wielu osobom Małgosia Kącka. Chcieliśmy wypełnić pustkę, którą po sobie zostawiła. Przy zaangażowaniu Rodziny i Przyjaciół powstała Fundacja Ayola. Naszym celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w górach – poprzez szerzenie świadomości o zagrożeniach, oraz przekazanie wiedzy dotyczącej podstawowych umiejętności. Umiejętności te mogą zapobiec lub pomóc w sytuacjach zagrożenia."

Warsztat: Pierwsza pomoc w górach w teorii i praktyce.

  • Czyli o umiejętnościach, które mogą się przydać każdemu, w każdych warunkach, a od których może zależeć czyjeś życie!
  • Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne + użycie AED
  • Hipotermia
  • Urazy
  • Odmrożenia
  • Udar cieplny
  • Prawidłowe nawodnienie organizmu.
  • Apteczka – górski niezbędnik

Prelekcja: W góry zimą – niezbędnik turysty.
O zalecanym sprzęcie, wyborze trasy, analizie prognoz, komunikatów lawinowych, ważnych aplikacjach i praktycznych wskazówkach mogących uratować życie.

Prelekcja: Pierwsza wyprawa wysokogórska pod kątem wytrzymałościowym i medycznym (zagrożenia, zalecane badania, szczepienia, leki, wyposażenie apteczki), prowadzący: Tomasz Kutycki

Tomasz Kutycki – Dyrektor Medyczny Centrum Ratownictwa. Ratownik Medyczny i Pielęgniarz Ratunkowy. Uczestnik wielu misji i działań medycznych poza granicami kraju, między innymi na Syberii, w Afryce, na Kaukazie, w Indiach. Swoje 30 letnie doświadczenie w zakresie ratownictwa zdobył między innymi pracując w zespołach ratownictwa medycznego, oddziale intensywnej terapii, oddziale chirurgi urazowej, dyspozytorni medycznej. Wielokrotnie odznaczany, między innymi: Krzyżem Zasługi za Dzielność, The Military Medal of Merit, Bene Merito. Instruktor Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, Instruktor surwiwalu i Wildernes Medicine. W wolnych chwilach czynny ratownik w wysokogórskiej bazie ratowniczej projektu Bezpieczny Kazbek. W kręgu zainteresowań szeroko pojęta medycyna w warunkach ekstremalnych oraz sporty wysokiego ryzyka.

Podczas prelekcji Tomasz poruszy następujące kwestie:

  1. Co warto mieć w apteczce?
  2. Jak dużą trzeba mieć apteczkę?
  3. Jakie są granice improwizacji w medycynie?
  4. Czy można stosować leki i wyroby medyczne niezgodnie z ich przeznaczeniem?
  5. Granice prawne w pierwszej pomocy

Ponadto w sobotę zapraszamy do odwiedzenia stoiska Centrum Ratownictwa ze sprzętem medycznym przydatnym w górach (do nabycia)!

Piotrek Kilian – góral z Beskidów, który przypadkiem został piratem z Karaibów. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem (900 km) Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “Najdzikszy Szlak w Polsce". Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy (1045 km – w tym pustynię Negev), Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii pod patronatem National Geographic Traveler. Przez ostatnie 5 lat odwiedził ponad 40 państw i okrążył ziemię, a w międzyczasie zorganizował wyprawę polarną i wyprawę narodową.

Szkolenie: Zimowe przejścia szlaków długodystansowych. O planowaniu, logistyce, zagrożeniach i pięknie zimowych wędrówek na przykładzie The Loop, GSB, GSS, Arctic Circle Trail.

Studium przypadku jest jakościową metodą badawczą, a jeśli jest oparta o świeży przykład, dajmy na to, z zeszłego miesiąca, to już w ogóle świetnie! Dlatego wysłaliśmy pewnego Pirata w drogę, a właściwie: w pętlę.

Podczas szkolenia uzyskamy aktualną wiedzę dotyczącą przygotowań do zimowych wędrówek długodystansowych, krok po kroku wyjaśniając poszczególne elementy tej układanki. Będziemy dla ścisłości bazować na zimowym przejściu The Loop w dwie strony z lutego 2024 roku, ale także na przejściach GSB, GSS, a nawet Arctic Circle Trail na Grenlandii.
O planowaniu, logistyce, zagrożeniach i pięknie zimowych wędrówek opowie Piotrek Kilian “Pirat Dyplomata”

Prelekcja: Milion chłodnych kroków przez Grenlandię, czyli Arctic Circle Trail X2

Arctic Circle Trail – jeden z najbardziej odludnych szlaków trekkingowych na świecie, bez sklepów, hoteli, zimno, i takie tam…
Polacy przeszli go jako jedyni zimą w dwie strony i o tym będzie to spotkanie.

Gdy odbieramy telefon od przyjaciela z prośbą o pomoc, a w grę wchodzą marzenia, ogromna przygoda i szlak długodystansowy na największej wyspie świata zimą, to odpowiedź może być tylko jedna!

Co nas spotkało za kołem podbiegunowym? Jak przetrwać arktyczną zimę? A to wszystko niskobudżetowo, pieszo, ciągnąc 50 kilogramowe sanki dla wędkarzy! Mimo polarnego klimatu, gorąco zapraszamy do wspólnej wędrówki na drugi największy lądolód naszej planety.
Cała Naprzód! Ahoj Przygodo!

Prelekcja: Od laika do Podróżnika – Jak zostać Podróżnikiem?

Siemanko! Tu Szybki i Paula z bloga Szybkie Podróże! Od 7 lat prowadzimy vlog podróżniczy, który stał się dla nas sposobem na spełnione życie. Zapraszamy serdecznie na prelekcję, na której przedstawimy swoją wyboistą drogę od pierwszych kroków na szlaku, po zostanie zawodowymi podróżnikami.

Pokażemy Wam, że podróżowanie wcale nie musi być skomplikowane i kosztowne, damy garść porad i wskazówek, które poprowadzą Was jak drogowskazy na szlakach. Razem z nami przejdziecie drogę od zdobywania beskidzkich szczytów do trekkingu w Himalajach. Przełamiemy kilka turystycznych mitów, zdradzimy co jest potrzebne, aby wstać z życiowej wersalki i sięgnąć po swoje marzenia oraz gdzie w Waszej okolicy można to zrobić.

Pokażemy też kilka kreatywnych i budżetowych sposobów na odchudzenie plecaka turystycznego, zdradzimy kilka ciekawostek oraz odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. Ostrzegamy, że po tej prelekcji wyjdziecie ze swojej strefy komfortu, a może nawet rzucicie wszystko i wyjedziecie w Bieszczady! Do zobaczenia!

Prelekcja Nasze błędy i niebezpieczne sytuacje podczas podróży

Czy wiesz jak zachować się na górskim szczycie podczas burzy? Jak znaleźć bezpieczne źródło wody? Jak uniknąć otarć i częstych kontuzji na szlaku długodystansowym? Jak bezpiecznie spać w namiocie na terenie opanowanym przez niedźwiedzie? Co zrobić, gdy otoczy nas sfora dzikich psów? Co, gdy znajdziemy na swoim ciele kleszcza, a co, gdy wkroczymy na teren o wysokim zagrożeniu lawinowym?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy na podstawie własnych doświadczeń z podróży i pouczających historii. Przyjdź i dowiedz się jak bezpiecznie podróżować, bez strachu i ryzyka, tak, aby z każdego wyjazdu wracać z wyłącznie pozytywnymi wspomnieniami. Mamy nadzieję, że nasze błędy pozwolą Ci uniknąć własnych…

Prelekcja: Morsowanie – klasyczne i suche. Wykład o wpływie zimna na organizm, bezpieczeństwie, podstawowych zasadach tego typu aktywności.

Warsztat praktyczny: Morsowanko integracyjne w specjalnie przygotowanym mauzerze przy Schronisku!

Podczas tego spotkania dowiemy się, jak rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, zarówno wodnym jak i pieszym. Posłuchamy o tym, jak morsowanie wpływa na ciało i umysł, dlaczego WARTO to praktykować i co zrobić, by było ono bezpieczne i… przyjemne! Na morsowanie w terenie zabierze nas prawdziwy pasjonat tej dyscypliny, Paweł Drozd, Prezes Lubelskiego Koła Morsów na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń

Zakochany w wędrówkach górskich. Miłośnik i znawca Głównego Szlaku Beskidzkiego, po którym wędruje od lat.

Sześciokrotnie pokonał GSB, w tym cztery razy ze wschodu na zachód (z Wołosatego do Ustronia) i jedyny piechur który przeszedł ten szlak dwa razy pokonując GSB dwukrotnie.

W 2016 r. dwukrotnie przeszedł GSB (Wołosate–Ustroń– Wołosate). Zajęło mu to 38 dni. Było to pierwsze dwukrotne przejście GSB w dwu kierunkach. Wyprawę tę zadedykował pamięci Olka Ostrowskiego (ur. 1988 r.), narciarza, „chłopaka z Wetliny”, zaginionego 25 lipca 2015 r. na stoku Gaszerbrum II.

W 2023 roku ponownie przeszedł GSB w dwu kierunkach tym razem z Markiem Szlicht który pięć lat temu przeszedł przeszczep serca. Przejście miało na celu promocję transplantologii i co oczywiste promocję Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Inicjator i jeden z założycieli Stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki i prezes zarządu tego stowarzyszenia.

Prelekcja: Jak bezpiecznie przebyć Główny Szlak Beskidzki zimą?
– o zagrożeniach, wskazówkach i praktycznych radach!
+ promocja Przewodnika GSB

Blog podróżniczy My Na Szlaku to głównie wycieczki z dzieckiem po Polsce i Europie, a także po polskich górach. Jesteś ciekawy, jak podróżować z dzieckiem? Przyjdź i poznaj praktyczne wskazówki i zasady bezpieczeństwa!

Prelekcja: Bezpieczna turystyka górska z dziećmi, czyli przepis na fascynującą i bezpieczną rodzinną przygodę w górach!

Prelekcja: “Każdy ma swój Everest". W góry z niepełnosprawnością – jak to się robi w praktyce.

Jesteśmy nauczycielami w Szkole Specjalnej nr 23 z Jastrzębia-Zdroju. Na co dzień pracujemy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami.

W roku 2022 wpadliśmy na pomysł, by kilkorgu dzieciom z naszej szkoły pokazać piękno otaczającego nas krajobrazu. W jakich pięknych okolicznościach przyrody żyjemy.

Realizujemy projekt „KAŻDY MA SWÓJ EVEREST Zdobywamy koronę Gór Beskidu Śląskiego” z 6 uczniami naszej szkoły, w którym założyliśmy zdobycie Korony Gór Beskidu Śląskiego w skład, którego wchodzi 30 szczytów. Poprzez takie działanie chcemy umożliwić osobom z niepełnosprawnością, pokonywanie barier, oraz wspierać ich rodziny w problemach codziennych a głównie wykluczeniu ich dzieci.

Od kilkunastu lat w ramach zajęć szkolnych organizujemy kilkudniowy wypoczynek dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

Zdajemy sobie sprawę, że rodzice naszych uczniów, na co dzień spotykają się z wieloma problemami dnia codziennego. I często nie mają możliwości zorganizowania swoim dzieciom czynnego wypoczynku.

Budynek z lat 70'tych przeszedł w ostatnich czasach generalny remont i całkowitą metamorfozę. Obecni gospodarze Schroniska kochają góry, spot, podróże oraz dobrą kuchnie, co znajduje odbicie w każdym aspekcie funkcjonowania schroniska

W świeżo wyremontowanych wnętrzach o górsko-podróżniczym charakterze czekają na was:

oryginalne pokoje

nawiązujące aranżacją do różnych regionów świata

estetyczne łazienki

w standardzie hotelowym

dwie przytulne sale jadalne

jedna z kącikiem zabaw dla dzieci

infrastruktura wypoczynkowa

wygodne siedziska, hamaki, leżaki, wiszące fotele

infrastruktura konferencyjna

sale, projektor, ekran, głośniki, ping-pong (na życzenie)

infrastruktura rodzinna

rozbudowana biblioteczka i gier dziecięcych, krzesełka do karmienia, łóżeczka turystyczne, leżaki, przewijak

atrakcje dla dzieci

wspinaczkowe tipi, kuchnia błotna, piaskownica, kącik zabaw w jadalni

infrastruktura sportowa

wypożyczalnia nosideł turystycznych, sala multifunkcyjna z mini ścianką wspinaczkową, stacja ładowania rowerów elektrycznych, przechowalnia rowerów

Sporom zmianę przeszła również schroniskowa oferta gastronomiczna w ramach której znajdziecie:

kawy z ekspresu

marki Segafredo (również na mlekach roślinnych) serwowane przez wyszkolonych baristów

szeroką ofertę alkoholi

w tym m.in. piwa rzemieślnicze, nalewki najlepszych producentów, wina oraz drinki

dania regionalne, wegetariańskie, wegańskie

oprócz klasycznej kuchni schroniskowej

ciasto domowego wypieku

czy desery i dania produkowane na miejscu

lemoniady, koktajle owocowe, rozgrzewające herbaty

czy napary powstające na miejscu

aromatyczne herbaty

owocowe Sir William's

Na uwagę zasługuję również niepowtarzalnych klimat schroniska, który tworzy nietuzinkowa ekipa składająca się z oryginalnych ludzi pełnych pasji, ciekawości świata i życzliwości.

Ekipa…
…Schroniska Przysłop to ludzie gór. Niektórzy z pochodzenia, wszyscy z zamiłowania. Wspinacze, paralotniarze, narciarze, kolarze, podróżnicy. Osoby, dla których prowadzenie schroniska górskiego to również swego rodzaju misja. Którym zależy także na szerzeniu wiedzy i umiejętności w zakresie turystyki górskiej.

„Nasze bezpieczeństwo w górach, zwłaszcza zimą, w dużej mierze zależy od innych osób. Często tych, których nie znamy. Nie jest powszechnie oczywiste, że w zakresie, zwłaszcza pierwszej pomocy czy też postępowania w sytuacji lawin szkolimy się przede wszystkim dla innych! Aby im pomóc, aby ich ratować. Także, aby zapobiegać. Jednak co jest tutaj kluczowe trzeba pamiętać, że Ci „inni” szkolą się…. dla nas! Naprawdę warto!”

Kierownictwo…
….Schroniska Przysłop, Agnieszka i Szymon, to osoby o doświadczeniu trenerskim, biznesowym i organizacyjnym. Pracowali w korporacjach, mieli okazję szkolić różne osoby zarówno w dziedzinie sportu jak i psychologii, a także organizować konferencje, szkolenia czy też wyjazdy firmowe, sportowe, turystyczne.

schronisko@przyslop.pl
(udział darmowy)
Podaj: ilość osób, wybrane punkty programu, numer kontaktowy.

20% zniżki na hasło
#SafeBase
przy rezerwacji na 2 doby

schronisko@przyslop.pl

(33) 855 37 15
+48 532 434 747 (dostępny w dni robocze w godz.: 8:30-14:30)

Instagram: @schronisko_przyslop
Facebook: @przyslop

Chcielibyście zostać patronem medialnym Safe Base?
Czujesz, że Twój produkt wkomponowuje się w idee Safe Base i chciałbyś zaprezentować go publiczności?
Masz wiedzę i pomysł na warsztat pasujący do Safe Base?

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie przedstawimy możliwości współpracy!

Organizator

Współorganizatorzy

Partnerzy  wydarzenia