Znaleźliśmy się pod Baranią totalnie przez przypadek w 2015 roku (choć co raz trafiamy na znaki, które wskazują, iż swoje palce maczało w tym również przeznaczenie). Nic nie zwiastowało tego co nadciąga. Wcześniej błąkaliśmy się po świecie penetrując górskie zakątki przy pomocy paralotni, sprzętu wspinaczkowego, rowerów i kilku par nart. Nic nas nie trzymało, a niewiele ograniczało! Prawdziwa wolność i przygoda w pełnym tego słowa znaczeniu.

I może właśnie dlatego ten przypadkowy Przysłop była nam przeznaczony! Zapuszczony, powszechnie cieszący się słabą opinią, a jednocześnie…. z tak wielkim potencjałem! Czekający na ludzi z górską pasją, energią do działania, solidną dawką podróżniczego doświadczenia i dużą dozą niecodziennych pomysłów. Podjęliśmy wyzwanie. Pochłonęło nas ono bez reszty, odsuwając dawne życie w mroki niemal całkowitej niepamięci. I to z jaką satysfakcją z codziennych działań!

Jak nam się to wszystko udało? Możecie ocenić sami – najlepiej osobiście! Zapraszamy!

Czyli słów kilka o Góralce, Rumcajsie i …rozbójnikach

Para sportowych pasjonatów, górskich podróżników starająca się kierować Przysłopem głównie przy pomocy serca, osobistego zaangażowania i ciężkiej pracy. A przy tym robić to najlepiej jak potrafią!

Aga – pochodząca z Zakopanego góralka z krwi, kości i… charakteru. Miłośniczka wspinaczki górskiej, paralotniarstwa i narciarstwa we wszelkich jego odmianach od zjazdów po freeride i skituring. Z wykształcenia psycholog, z zawodu organizator eventów turystycznych i sportowych, a prywatnie… totalny „książkoholik”.

Szymon – prawdziwy Beskidziak z dziada pradziada, urodzony po drugiej stronie Baraniej Góry. Z zamiłowania paralotniarz i narciarz, a obecnie długodystansowy kolarz wskakujący na rower by przejechać się w dwa dni od morza do Tatr. Zawodowo programista, a więc typowy umysł ścisły.

Obecnie nasze główne zajęcia dnia codziennego to wychowanie w górskim duchu dwóch małych urwisów Hanki i Michała „Cypisa” oraz nadanie nowego, podróżniczego charakteru Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą przy jednoczesnym założeniu, aby zrobić to tak, żeby nie zwariować. Przyznamy szczerze… bywa ciężko! 🙂

Z ludźmi tworzącymi atmosferę schroniska jest tak, że każdy kto do nas trafia, zostawia tu kawałek siebie. Jedni zostają na krócej, inni na dłużej, a po pewnym czasie podążają swoją drogą w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Dlatego nie sposób opowiedzieć o wszystkich osobach, które przez te lata angażowały się w remontowanie schroniska, aranżowanie jego przestrzeni, tworzenie klimatu tego miejsca. O wszystkich Was pamiętamy i z czułością wspominamy! Z radością też witamy w naszych progach, kiedy zatęsknicie za tym skrawkiem ziemi!

Którędy do nas, czyli lokalizacja

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą w Beskidach, znajduje się na wysokości 900 m n.p.m. na szlaku wiodącym na Baranią górę (1220 m n.p.m.) w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego.

Co znajdziecie na miejscu, czyli infrastruktura i warunki noclegowe

Współczesny budynek pochodzi z 1978 roku i w swojej bryle koresponduje z czasami, w których został zbudowany. Od 2015 roku, czyli od momentu, kiedy pieczę nad nim objęli obecni gospodarze, jest modernizowany, udoskonalany i nabywa nowego górskiego charakteru.

Schronisko obecnie może pomieścić do 85 osób w świeżo wyremontowanych i oryginalnie zaaranżowanych pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 7-, 10- oraz 11-osobowych. Ponieważ dla nas góry to nie tylko Beskidy, a coś znacznie więcej, chcemy Was zaprosić w swoistą podróż i zachęcić do odwiedzenia również innych zakątków naszego globu. Dlatego każdy pokój, wystrojem i indywidualną nazwą nawiązuje do jednego z górskich rejonów świata.

Część pokojów, w tym wszystkie 2- i 3-osobowe, przygotowaliśmy w wyższym standardzie – z własnymi łazienkami. Natomiast część, to klasyczne pokoje wieloosobowe z piętrowymi łóżka, sprzyjające integracji z innymi wędrowcami. Dodatkowe łazienki i sanitariaty znajdują się na każdym piętrze i w pobliżu dwóch jadalni ogólnoużytkowych. Obiekt zyskał także przestronną salę integracyjno-sportowo-konferencyjną, infrastrukturę wypoczynkową i rodzinną, umilającą czas między wędrówkami.

Historia schroniska pod Baranią Górą sięga jednak znacznie dalej niż 2015 rok. Pierwszy budynek stojący w miejscu obecnego Schroniska PTTK Przysłop zawdzięczamy arcyksięciu Fryderykowi Habsburgowi, który w końcu XIX wieku, zarządził budowę drewnianego domku myśliwskiego. Ten powstał w 1897 jako baza wypadowa do polowań na głuszce. Nazywany był „Schroniskiem u Źródeł Wisły” ze względu na bliskie położenie źródeł Królowej Polskich Rzek. Obiekt został znacznie zdewastowany w 1918 roku, by w 1925 roku zyskać nową odsłonę już jako siedziba Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Do dziś w Wiśle przy ulicy Lipowej można zobaczyć zabytkowy drewniany pałacyk myśliwski Habsburgów, który był pierwotnym schroniskiem na Przysłopie działającym w latach 1925-1979. Jest to bardzo ciekawa architektonicznie jednopiętrowa, drewniana willa w stylu alpejskim, opasana na wysokości 1 piętra drewnianym gankiem. Budynek ten został rozebrany, przeniesiony i zrekonstruowany w nowym miejscu. W 1984 roku rozpoczął prace specjalny komitet, którego zadaniem było przeniesienie budynku do centrum Wisły. Ponownego otwarcia w nowej lokalizacji zameczek doczekał się w 1987 roku. Dzisiaj mieści się w nim Oddział PTTK w Wiśle. Nowe schronisko, w którym dzisiaj działamy, rozpoczęto budować w 1973 roku.

Nieopodal schroniska znajduje się budynek Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej, w którym swoją siedzibę znalazło Muzeum Turystyki Górskiej. Obiekt posiada bogatą kolekcję pamiątek związanych z historią Beskidu Śląskiego.

W niedalekiej odległości znajdziemy również najstarszy budynek w Wiśle – pochodzącą z 1863 roku leśniczówkę, służącą dawniej jako miejsce noclegowe dla myśliwych polujących w rejonie Baraniej Góry na głuszce. Od 2013 roku miejsce to pełni funkcje Izby Leśnej z wystawą przyrodniczą prezentującą zwierzęta zamieszkujące okolicę Polany Przysłupiańskiej.