• wycieczki na Baranią Górę i wieżę widokową skąd rozpościera się przepiękny widok na całe Beskidy, a nawet Tatry, Małą Fatrę czy Karkonosze,
  • wycieczki do źródeł Wisły, aby zobaczyć niepowtarzalne Kaskady Rodła,
  • do nowo otwartej do powszechnego zwiedzania Jaskini Malinowskiej,
  • zabytkowy Szlak Habsburgów i Główny Szlak Beskidzki.
  • do baraniogórskiego Muzeum Turystyki, zajęcia z przewodnikami (opowieści o turystyce, rejonie Baraniej Góry i jej historii, legendy o zbójach itp.)
  • baraniogórską Izbę Leśną (minimuzeum flory i fauny Beskidu Śląskiego), zajęcia z leśnikami, opowieści o zwierzętach, ich zwyczajach, szacie roślinnej typowej dla rejonu, nauka rozróżniania gatunków drzew i roślin,
  • Dla rejonu, nauka rozróżniania gatunków drzew i roślin
  • na baraniogórską ścieżkę przyrodniczą, z tablicami edukacyjnymi wzdłuż Czarnej Wisełki na sam szczyt Baraniej Góry, a następnie w stronę doliny Białej Wisełki,
  • na beskidzką ścieżkę planetarną, spacer z rozwinięciem wiedzy na temat budowy Układu Słonecznego. Ścieżka biegnie przez gminę Istebna, na długości 12 km w pobliżu ważnych
  • do Izby Pamięci himalaisty Jerzego Kukuczki położonej w Istebnej
  • do Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej,
  • do nieco bardziej oddalonego Muzeum Świerka i Woliery Pokazowej Głuszców.

Znajdujemy się w samym sercu Beskidu Śląskiego na stokach Baraniej Góry. Bliskie sąsiedztwo licznych szlaków pieszych sprawia, że jesteśmy idealną bazą wypadową na pobliskie szczyty. To tu bieg rozpoczyna i buduje swój majestat Wisła, najważniejsza z polskich rzek. Schronisko działa w otoczeniu rezerwatu z piękną przyrodą, w pobliżu turystycznych i kulturowych atrakcji Wisły, Ustronia, Koniakowa czy Istebnej.

Mieszkamy i działamy w Wiśle, a właściwie powyżej niej. Wisła od dawna uważana jest za jeden z atrakcyjniejszych górskich rejonów Polski. W mieście tym możecie zwiedzić:

Dom Zdrojowy przy ul. Hoffa z czekoladową figurą Adama Małysza i jego mistrzowskimi trofeami,
Zameczek Prezydenta RP w Wiśle-Czarnem udostępniony do powszechnego zwiedzania,
Myśliwski Pałacyk Habsburgów z XIX wieku, który był pierwotnym schroniskiem na Przysłopie,
XVIII-wieczne Muzeum Beskidzkie z chałupą góralską z początku XX wieku,
skocznia narciarska w Malince, powstała z inicjatywy Adama,
malownicze jezioro zaporowe u zbiegu dolin Białej i Czarnej Wisełki.

Istebna

Tak jak Wisła jest dumna z Adama Małysza, tak Istebna szczyci się Jerzym Kukuczką. To w tej miejscowości mieszkał ten wybitny himalaista i dziś można odwiedzać jego Izbę Pamięci. Dla ludzi gór jest postacią niemal mityczną. Był „pogromcą ścian górskich”, zdobywcą najtrudniejszych szczytów w Himalajach. Dziesiątki wspinaczy kultywuje dziś pamięć o nim, podążając jego śladami i wytyczając kolejne górskie drogi. W Istebnej znajduje się Izba Pamięci, w której można poznać bliżej tego fascynującego człowieka. Znajduje się ona w rodzinnym domu rodu Kukuczków. Do Izby można dojść z centrum Istebnej, wędrując niebieskim szlakiem spacerowym im. Jerzego Kukuczki. Warto pamiętać, że w maju w Istebnej corocznie odbywa się Rajd Górski jego imienia.

Ponadto w Istebnej dobrze spędzicie czas w Chacie u Kawuloka, gdzie macie niepowtarzalną okazję zapoznania się z życiem istebniańskich górali. Dymna chata robi wrażenie od samego wejścia, pachnie w niej palonym drewnem, gdzie w półmroku prezentują się sprzęty kuchenne, instrumenty muzyczne typowe dla Beskidów. Warto uważnie wsłuchać się w piękna gwarą góralską i na chwile przenieść się w dawne czasy.

Koniaków

Słynniejszy od Istebnej i Wisły razem wziętych jest Koniaków. Za sprawą niezwykłego talentu i zmysłu biznesowego jego mieszkanek, zasłynął swego czasu z promocji sztuki koronkarskiej. A była to niemała sztuka, ponieważ koniakowskie koronki były kupowane przez gwiazdy rangi Beyonce i wykorzystywane w pokazach mody takich sław świata mody jak Christian Dior, Elie Saab czy Louis Vuitton. Koronki z Koniakowa trafiły również do królowej belgijskiej, papieża Jana Pawła II, królowej brytyjskiej i niejednego Prezydenta RP.

Trzeba oddać honor mieszkańcom Koniakowa – jest on bez wątpienia unikalny na skalę światową. Nie ma żadnego innego miejsca na świecie, w którym znalazłoby się wystarczająco wile koronczarek gotowych sprostać takim wyzwaniom jak…heklowanie największej koronki świata! Wyroby koniakowskie pojawiły się nawet na pokazach Victoria's Secret. A wszystko zaczęło się ok. 15 lat temu od koronkowych …stringów. Jeżeli chcecie dowiedzieć jak to się stało – zajrzyjcie do Koniakowa.

Górskimi szlakami można dostać się do położonych w sąsiedztwie miejsc bogatych w tradycję góralską. Rzemiosło i sztuka pobudza wrażliwość artystyczną i inspiruje nas do organizacji…

  • plenerów malarskich i fotograficznych,
  • warsztatów recyclingowych, tworzenia przedmiotów użytkowych, biżuterii z materiałów
    z odzysku oraz tworzyw naturalnych z otoczenia,
  • warsztatów teatralno-improwizacyjnych dla dorosłych i dzieci,
  • warsztatów rozwojowo-artystycznych dla kobiet,
  • nauki zrównoważonego życia w zgodzie z przyrodą,
  • warsztatów ilustracyjnych dla dzieci.

Bezpośrednio do schroniska można dotrzeć pieszo lub rowerem jednym ze szlaków:

  • Z Wisły Czarne, ul. Czarna Wisełka, dojazd autobusem PKS do przystanku Wisła Czarne I. Początkowo szlakiem czarnym szlak czarny, następnie szlakiem czerwonym . Doliną Czarnej Wisełki (wzdłuż ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej). Dystans: 6,3km, czas: około: 2:20h. Zobacz mapę.
  • Z Przełęczy Kubalonka, dojazd autobusem PKS do przystanku Istebna Kubalonka. Szlakiem czerwonym przez Przełęcz Szarcula oraz Stecówkę. Dystans: 8,4km, czas około: 2,50h. Zobacz mapę.
  • Z Przełęczy Salmopolskiej, (Biały Krzyż), dojazd PKS-em ze Szczyrku. Początkowo szlakiem czerwonym w kierunku Malinowskiej Skały, potem szlakiem niebieskim , a następnie szlakiem zielonym . Dystans: 11,6km, czas ok: 3,50h. Zobacz mapę.
  • Z Wisły Czarne Fojtula, dojazd autobusem PKS do przystanku Wisła Czarne Fojtula. Szlakiem niebieskim Doliną Białej Wisełki, przez szczyt Baraniej Góry. Dystans: 10,1km, czas około: 3:40h. Zobacz mapę.
  • Ze Zwardonia, dojazd pociągiem do stacji Zwardoń. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz Koniakowską. Dystans 15,8km, czas około: 5:10h. Zobacz mapę.
  • Z Kamesznicy Górnej, dojazd autobusem PKS do przystanku Kamesznica Górna. Szlakiem żółtym do Pod Karolówką, a następnie szlakami niebieskim . Dystans 6,1km, czas około: 2:20h. Zobacz mapę.
  • Z Kamesznicy Dolnej, dojazd autobusem PKS do przystanku Kamesznica Nadleśnictwo. Szlakiem czarnym szlak czarny do Wicher Wisełka, a następnie szlakiem czerwonym . Dystans 10,2km, czas około: 3:45h. Zobacz mapę.

Zobacz nasze propozycje tras wycieczkowych