25 lipca 2021

Projekt Poszła w Las Nauka, oparty na idei leśnej edukacji, multisensorycznego odkrywania świata i bliskiego obcowania z naturą realizujemy od marca 2021. Unikatowe, na skalę górskich schronisk, warsztaty edukacyjno-kreatywne, spotkania z nieprzeciętnymi osobistościami inspirującymi pasją do natury oraz, nie ma co ukrywać… pyszne jedzonko 🙂 sprawiają, że WARTO! Zresztą, zobaczcie sami, co robimy!

Uważamy, że powitalne ognisko to nalepszy sposób na integrację! Dlatego tak rozpoczynamy każdą z edycji Poszła w Las Nauka. Duszonki, oscypki, kiełbaski, szaszłyki wege, na co macie ochotę…?

Ale ognicho to nie tylko jedzenie i integracja, już pierwszego wieczoru rozpoczynamy wprowadzenie do tematu. Ogień zapachniał różnorakimi ziołami! Odkryliśmy gatunki występujące w okolicy, wzbogaciliśmy się o nowe smaki, zapachy, doznania. 

🌿 Sobotnie warsztaty prowadzone przez Paulinę Żakietę z Fundacja Macerat przyniosły wiele wrażeń Małym i Dużym! Na dobry początek dnia wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu kwiatów i ziół. Nazbieraliśmy ich naprawdę mnóstwo ku zadowoleniu Baby, bohaterki gry terenowej 😁

Po sycącym obiedzie opartym na kuchni roślinnej i sezonowej zabraliśmy się do (ręko)dzieła! Nieobce nam plecenie wianków z własnoręcznie zebranych roślin. Zamiast standardowego zielnika przygotowaliśmy… susznik!

Nauczyliśmy się również tworzyć własne mieszanki ziołowe o różnorakich właściwościach: uspokajających, pobudzających, relaksujących. 

Własnoręcznie mieszane, własnoręcznie pakowane, ależ będą smaczne po zaparzeniu!  A na zakończenie dnia warsztatowego, zabraliśmy się jeszcze do tworzenia świeczek zapachowych, które oczywiście odpowiednio przyozdobiliśmy i zapakowaliśmy na prezent dla najbliższych!

Niedzielę spędziliśmy na zamykaniu lasu w słoiku wraz z florystką Olgą Śledź. Dzięki tym warsztatom dowiedzieliśmy się jak pielęgnować rośliny w słoju, ćwicząc tym samym sumienność, odpowiedzialność i wrażliwość. Mamy nadzieję, że dzieciaki wciąż dbają o swoje lasy i dumnie je prezentują gościom 🙂

Niedziela kojarzy się z relaksem, a jak relaks to SPA! Najlepiej domowe SPA! Mieliśmy szansę przygotować wyjątkowe, 100% naturalne kompozycje soli kąpielowych i peelingów!

A na podsumowanie, Rodziny stanęły do walki o nagrody w Wielkim Rodzinnym Turnieju Wiedzy o Kwiatach i Ziołach. Ależ to były emocje! Wicie wianków na czas, zbieranie pokrzyw, patyków, śpiewanie piosenek i utrwalenie nowych tajników zielarstwa… 🌿

Wszyscy uczestnicy wyjechali z uśmiechem na ustach, mamy więc nadzieję, że było to wartościowe, owocne i pełne przygód spotkanie. My stajemy do boju w przygotowaniu kolejnych, równie emocjonujących edycji Poszła w Las Nauka, na które serdecznie zapraszamy!