Świętojańska Wrzawa to wydarzenie, w którym piękno i siła natury przelata się ze słowiańskimi tradycjami, trud wędrówki z radosnymi pieśniami, a mroki nocy z promieniami świtu! Razem ze Schroniskiem „Soszów” zapraszamy na wyjątkowe powitanie lata w drodze. Wędrować będziemy jak co roku z Soszowa na Baranią Górę, by tam powitać malowniczy wschód słońca.

22 czerwca w Schronisku na Soszowie:

  • 12:00 – otwarcie biura imprezy na Soszowie, gdzie odbierzecie pakiet startowy, podpiszecie regulamin imprezy i zostawicie swoje namiary (jeśli nie zrobiliście tego poprzez formularz)
  • 17:00 – ziołowy spacer
  • 18:00 – plecenie wianków i prelekcja przy ognisku
  • 19:30 – wyjście na szlak
  • 23:00 (około) – przerwa na Kubalonce, możliwość napicia się ciepłej herbaty itp.

23 czerwca w Schronisku Przysłop pod Baranią Górą:

  • 1:00 – słowiańskie opowieści i obrzędy Nocy Kupały przy ognisku
  • 3:00 – wyjście na wchód słońca na Baranią Górę
  • 04:30 – powitanie słońca na Baraniej Górze w tradycji słowiańskiej.
  • 12:00 – warsztat motania Zadanic, czyli lalek dobrych życzeń. Zadanica to lalka, którą wykonuje się wyłącznie ze skrawków materiałów i nici. Według tradycji słowiańskiej ma wspierać realizację konkretnej intencji. Uczestnik warsztatu proszony jest o pomyślenie życzenia i następnie intuicyjny dobór kolorowych materiałów. Zostaje też poprowadzony przez cały proces tworzenia lalki, a gotową lalkę zabiera ze sobą. Tutaj obowiązują zapisy i opłata 25 zł/os. Warsztaty odbędą się o ile zbierze się minimalna grupa (info na 2 tygodnie przed terminem).

Swiętojańska Wrzawa to również spotkanie z naturą. Zapraszamy Was na spacer ziołowy w zielonej okolicy Schroniska. Podczas spaceru nauczycie się zauważać i rozpoznawać rośliny, które są Waszymi towarzyszami wędrówek lub bujania w hamaku kiedy u nas jesteście. Pokażemy Wam, że można czerpać z dobroci natury z korzyścią dla zdrowia i podniebienia, pokażemy co zbierać i po co, opowiemy o metodach przetwarzania, suszenia, przechowywania. Pozbieracie sobie do koszyczków to, co będziecie uważać za słuszne, a następnie… na bazie zawartości Waszych koszyczków przygotujemy fermentowane herbatki i ocet jabłkowo ziołowy.
Brzmi zielono, co nie? 

ZAPRASZAMY!

Sigrun

Elżbieta Noga – grodowa wiedźma i czarodziejka kuchni w Raciborskim Grodzie Średniowiecznym. Zawodowo coachka, arte- i chofreoterapeutka, szkoleniowiec. Ukończyła szkolenia m.in. z zakresu wykorzystania motanek w arteterapii czy słowiańskiej tradycji i magii ludowej kobiet. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w internecie m.in. na stronie: siostrawiatru.com.

Madziarka czyli Zielony Wędrowniczek

Kocha góry, chodzi po nich pasjami, korzystając przy okazji z dobrodziejstw natury, które zbiera i przetwarza na różne różności- od kosmetyków po kulinaria. W górski świat natury wprowadziła ją Babcia, a wiedzę botaniczną wyssała z mlekiem Mamy.
Madziarka prowadzi warsztaty zielarskie, podczas których dzieli się wiedzą i zaraża Uczestników do tworzenia samodzielnie tego, czego nauczyli się pod jej okiem.
Na co dzień Mama trójki Cudów, ratownik GOPR, właściciel szkoły językowej i lektor w tejże. Kocha życie i cieszy ją każdy nowy dzień, który niesie nowe możliwości i wyzwania.

Wydarzenie jest bezpłatne (z wyjątkiem jednego warsztatu), ale zapisy są obowiązkowe!

W celu dokonania zgłoszenia prosimy o wypełnienie krótkiego >>> formularza zgłoszeniowego.

Można dołączyć na wybraną część wydarzenia.